Site icon חתונמי – נישואים אזרחיים

חתונה אזרחית בחו"ל

כמה עולה חתונה ביוון

זוגות רבים בוחרים למסד את הקשר הזוגי שלהם באמצעות טקסי חתונה שאינם נהוגים במדינת ישראל, זאת לרוב כתוצאה מבחירה אישית של תכנון מהות וסגנון האירוע על פי ההעדפות האישיות שלהם והשקפת עולמם. לכן אם גם אתם נמנים עם זוגות כאלו שלא מעוניינים להתחתן כדת משה וישראל על פי הנהוג ביהדות, כדאי שתכירו את האפשרות לתכנון חתונה אזרחית בחו"ל שתעניק לכם גם את ההזדמנות ליהנות מחופשה זוגית קצרה ומרגשת.

כדי להבין קצת יותר לעומק את המהות של חתונה אזרחית בחו"ל, המשמעות של התהליך ואיך מתכננים נכון את כל החתונה – ריכזנו עבורכם בשורות הבאות את כל מה שכדאי וחשוב לדעת בנושא.

מהי חתונה אזרחית?

כיום יותר ויותר זוגות מחליטים להינשא באמצעות טקסי חתונה שמותאמים להם באופן אישי, ולכן ניתן לומר כי תכנון של חתונה אזרחית הפך להיות טרנד של ממש בקרב ישראלים, גם כאלו שמחזיקים בערכים ואמונות שמלווים את העם היהודי. טקסי חתונה שאינם נערכים על פי המסורת היהודית נחשבים כנישואים אלטרנטיביים, ביניהם גם תהליך של חתונה אזרחית שנערך ומנוהל על ידי רשות ולא מוסד דתי.

למה ניתן לערוך חתונה אזרחית רק בחו"ל?

כיוון שישראל היא מדינה המחזיקה בצביון וערכים יהודיים מובהקים, הרבנות הראשית לישראל היא הגוף הרשמי המוסמך לנהל את כל העניינים הקשורים לזוגיות ונישואים. על פי הרבנות, טקס חתונה שנערך בצורה הלכתית הוא היחידי המוכר על ידם כחתונה יהודית כשרה, שזו נערכת על פי מנהגי היהדות האורתודוקסית במהלכה הגבר מקדש את האישה תחת החופה.

כאשר זוגות מעוניינים לערוך את טקס הנישואים שלהם שלא בהתאם לכללי הטקס הנהוגים ביהדות, כמו טקס ללא כתובה מהעדפות שוויוניות או אפילו חתונה שנערכת בין זוגות מאותו המין, הרבנות הראשית לישראל לא מכירה בטקסים שהם יערכו ולכן האפשרות היחידה שנותרה להם היא להתחתן בחתונה אזרחית שמתקיימת בחו"ל, כי הרבנות היא המוסד הדתי היחידי האמון על חיתון זוגות.

באילו מדינות ניתן לערוך חתונה אזרחית?

כיוון שמדינת ישראל לא מאפשרת לערוך חתונה אזרחית בגבולותיה, לפחות לא טקס חתונה שניתן יהיה להכיר בו לצרכים בירוקרטיים שונים, ישנן מדינות רבות בכל רחבי העולם המאפשרות גם לזוגות ישראליים לערוך את טקס החתונה שלהם בצורה פורמלית. רשימת המדינות היא ארוכה ומגוונת, וכאן ריכזנו כמה מהיעדים הבולטים והמועדפים ביותר על הישראלים:

איזה יעד הוא המומלץ ביותר לתכנון חתונה אזרחית בחו"ל?

כפי שניתן לראות, ישנו מגוון רחב של יעדים אליהם זוגות יכולים לטוס כדי לערוך את טקס החתונה שהם מעוניינים לערוך, כמו גם מדינות

נוספות באירופה כמו גרמניה, צרפת, איטליה, אמסטרדם וכו' שכל אחת מהן כמו אלו שצוינו לעיל מאפשרות להינשא בגבולות המדינה על פי התנאים שכל רשות מציבה לזוגות זרים.

הבחירה ביעד המומלץ ביותר לתכנון ועריכת נישואים אזרחיים תלויה למעשה בהעדפות האישיות של כל זוג, ולאוו דווקא בהמלצות שכל יעד מקבל מזוגות שעברו תהליך נישואים במדינה. ישנם זוגות שיעדיפו לבחור במדינה שלא מצריכה הליכים בירוקרטיים סבוכים מדי וגם יוכלו לעבור את הטקס באופן כמה שיותר מהיר, ולכן יבחרו להתחתן במדינות כמו קפריסין או יוון. לעומת זאת ישנם זוגות שיעדיפו דווקא להתמקד ביעד עצמו אליו הם טסים להתחתן ולא בהליכים הבירוקרטיים הנדרשים, ולכן הם יעדיפו לטוס למדינות כמו ארה"ב או צ'כיה.

אילו מסמכים נדרשים לצורך תכנון חתונה בחו"ל?

חתונה אזרחית בחו"ל יכולה להיעשות רק באמצעות הצגת מסמכים ואישורים ייעודיים, ביניהם טופס רשמי ממשרד הפנים המציג את הסטטוס של כל אחד מבני הזוג ומוכיח כי הם אינם נשואים. נוסף למסמכים הללו יש לארגן מסמכים נוספים, זאת על פי הדרישה של כל רשות ביעד אליו בוחרים לטוס כדי להתחתן. כיוון שטקסי החתונות נערכות בבתי עירייה ברשות אליה מגיעים, מומלץ להתעדכן מבעוד מועד בכל הנוגע לטפסים ומסמכים רלוונטיים לצורך קיום החתונה ללא תקלות.

כיצד לקבל הכרה ממדינת ישראל על נישואים אזרחיים שנעשו בחו"ל?

למרות שחתונה אזרחית נעשית מחוץ לגבולות מדינת ישראל ולא תואמת את הטקס היהודי ההלכתי, המדינה מעניקה הכרה מלאה בזוגות שערכו חתונה אזרחית בחו"ל ומעניקה להם מעמד של זוג נשוי כדי לקבל את כל ההטבות הכרוכות בכך, אם לצורך לקיחת משכנתא, הצהרות מיסוי, עדכון סטטוס בביטוח לאומי וכו'.

לשם כך על הזוגות להציג במשרד הפנים את תעודת הנישואין שהם קיבלו במדינה הזרה לאחר עריכת טקס החתונה, כשזו נושאת חותמת אפוסטיל המעניקה הכרה רשמית וחוקית לאמינות ומקוריות של תעודת הנישואין.

Exit mobile version